Terapia bańkami znana jest od wieków i stosowana była najczęściej przy leczeniu zapalenia płuc przez naszych przodków. Współcześnie jest stosowana jako metoda uzupełniająca terapię lub alternatywa w leczeniu różnych schorzeń.
Podczas stawiania baniek skóra jest przez nie unoszona przez co powstaje podciśnienie umożliwiające rozdzielenie zrośniętych ze sobą tkanek. Dochodzi do znacznej poprawy ukrwienia i nawodnienia tkanek. Bańki powodują rozszerzenie się naczyń krwionośnych, podobnie jak rozszerzają się pod wpływem masażu.
Główne działanie baniek polega na wspomaganiu krążenia krwi, poprzez poprawę nawodnienia przeciwdziałają zrostom, stymulują powięź poprawiając jej elastyczność, uwalniają receptory bólowe.
Zastosowanie:
Bardzo często kojarzony przez pacjentów z tzw. rwą kulszową. Objawia się dolegliwościami w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pośladka. Często towarzyszy także ból i drętwienie wzdłuż kończyny dolnej. Ból nasila się podczas wchodzenia po schodach, zgięcia tułowia z wyprostowanymi kolanami.
Kolano skoczka zwane tendinopatią rzepki jest schorzeniem więzadeł rzepki na skutek przeciążeń i powtarzających się mikrourazów. Więzadło właściwe rzepki łączy rzepkę z kością piszczelową , przenosi i amortyzuje siły z mięśnia czworogłowego uda na podudzie. Schorzenie to powstaje na skutek długotrwałych przeciążeń wywołujących zmiany zwyrodnieniowe w obszarze tkanki ścięgnistej z której zbudowane są więzadła.