Zespół mięśnia gruszkowatego

Bardzo często kojarzony przez pacjentów z tzw. rwą kulszową. Objawia się dolegliwościami w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pośladka. Często towarzyszy także ból i drętwienie wzdłuż kończyny dolnej. Ból nasila się podczas wchodzenia po schodach, zgięcia tułowia z wyprostowanymi kolanami, podczas długotrwałego siedzenia lub po długim wysiłku fizycznym.

Mięsień gruszkowaty położony jest za stawem biodrowym, w pośladku. Jest stosunkowo niewielkim mięśniem odpowiedzialnym za rotacje zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną stawu biodrowego oraz wspomaga odwodzenie biodra. Przyczepia się do kości krzyżowej oraz do krętarza większego kości udowej. U większości ludzi przez mięsień gruszkowaty przebiega nerw kulszowy.

Zespół mięśnia gruszkowatego często jest mylony z takimi dolegliwościami jak przepuklina dysków międzykręgowych, rwa kulszowa lub zapalenie kaletki stawu biodrowego. Dlatego bardzo ważmne jest badanie.

Do powstania zespołu bólowego mięśnia gruszkowatego przyczyniają się:

  • brak równowagi statycznej miednicy
  • nieprawidłowe wzorce ruchowe
  • skrócenie długości mięśni (dotyczy szczególnie osób przebywających wiele godzin w pozycji siedzącej)
  • przeciążenia
  • zbyt mała siła mięśniowa

Leczenie mięśnia gruszkowatego w fazie ostrej polega na zmniejszeniu stanu zapalnego do czego z powodzeniem wykorzystuje się krioterapię czyli leczenie zimnej. Niekiedy konieczne jest zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub ostrzyknięcie lekiem nerwu kulszowego.

Po ustaniu silnego stanu zapalnego niezmiernie ważne jest wprowadzenie fizjoterapii. Terapeuta za pomocą technik terapii manualnej, masażu głębokiego lub igłoterapii oddziałuje na staw biodrowy w celu przywrócenia jego prawidłowych funkcji - zmniejszenia napięcia, usunięcia aktywnych punktów spustowych oraz odzyskania pełnego zakresu ruchu.

Bardzo ważne jest uzyskanie przez pacjenta równowagi mięśniowej i stabilizacji w obrębie miednicy poprzez rozciąganie nadmiernie napiętych i przykurczonych mięśni a zarazem wzmocnienie tych osłabionych.

Twoje konto | | Zaloguj się